Aktivitete

Forumi Gruas Socialiste nis takimet në të gjithë vendin. Të parat: Korca, Elbasani dhe Shkodra

Forumi i Gruas Socialiste ka nisur takimet me strukturat e tij në të gjithë vendin. Në fokus të takimeve është riorganizimi i forumit dhe fuqizimi i rolit të gruas në Partinë Socialiste. Rritja e anëtarësisë, evidentimi i grave dhe vajzave me talent dhe vokacion politik dhe zgjedhjet e kryetarëve të reja sipas parimit “një anëtar...

FGS në takim me Presidenten e Grave Socialiste Evropiane, Zita Gurmai

Sot në Forumin e Gruas Socialiste për të diskutuar për përfaqësimin e barabartë në politikë dhe të drejtës së barabartë në vendimmarrje, në praninë e posaçme të Presidentes së Grave Socialiste Europiane, Zita Gurmai. Partia Socialiste është faktikisht forca që po sjell një transformim rrënjësor edhe në këtë drejtim. Është Partia Socialiste që e ka...

FGS në takim me kryetaret e reja të forumit në cdo bashki. “Roli i grave është përcaktues!”

Forumi i Gruas Socialiste kaloi me sukses, procesin e zgjedhjeve për strukturat e reja. Në zgjedhje morën pjesë një numër mbresëlënës anëtaresh, plot 30.717. U mbyll me sukses gjithashtu, dhe procesi i zgjedhjeve për kryetaret e FGS për cdo rreth të Shqipërisë. Takimi i rradhës ishte një tjetër ditë produktive për Forumin e Gruas Socialiste....

Olta Xhacka në deklaratë për shtyp: Asnjë arsye nuk justifikon përdorimin e një vajze për të ushtruar dhunë mbi një grua

Dje, në Ditën Ndërkombëtare të Studentëve, u sulmua në mënyre  tinëzare një grua e cila jo vetëm ka udhëhequr një reformë të veshtirë që i shërben të ardhmes së vendit, por që ka treguar me profesionin e saj se sa pranë kërkesave dhe interesave të të rinjve është.   Personi që kreu këtë akt të shëmtuar nuk...

Debati Parlamentar në Akademinë Politike të Partisë Socialiste

Këtë fundjavë Akademia Politike e Partisë Socialiste trajtoi Debatin Parlamentar. Studentët mësuan se si procedohet gjatë një Debati Parlamentar , cilat janë rregullat bazë të një diskutimi dhe se si ngrihen cështjet në parlament. Lektorët e kësaj fundjave ishin Znj Olta Xhacka dhe Znj Elisa Spiropali ku përpos leksioneve dhe këshillave, ato mbikqyrën dhe simulimin...

Lezha mirëpret FGS

Vazhdojnë takimet për riorganizimin e forumit të gruas. Sot ishim në Lezhë ku pati një disktutim të ngrohtë me gratë e forta te Forumit të Gruas në Lezhë . Rritja e anëtarësisë, evidentimi i grave dhe vajzave me talent dhe me dëshirë për angazhim politik dhe zgjedhjet e kryetareve të reja ishte synimi i...

Asambleja e Përgjithshme e Forumit të Gruas Socialiste: Gratë një vlerë e shtuar për PS, politikë-bërjen dhe shoqërinë

Mblidhet Asambleja e Përgjithshme e Forumit të Gruas Socialiste të Shqipërisë. Në fokus të takimit ishte fuqizimi i rolit të gruas në Partinë Socialiste si dhe në fuqizimin e rolit të gruas në politikë-bërje në Shqipëri. Një Interes i vecantë iu kushtua organizimit të procesit të zgjedhjeve për Kryetaren e re të Forumit të Gruas...

Mbyllet procesi i votimit për strukturat e reja të Forumit të Gruas Socialiste

Mbyllet procesi i votimit për strukturat e reja të Forumit të Gruas Socialiste. Nga rezultatet paraprake, pjesëmarrja në këto votime është mbi  70% në rang vendi. Sipas parimit “një anëtar, një votë”, 30 mijë anëtaret e Forumit të Gruas Socialiste në të gjithë Shqipërinë, patën mundësinë që me votën e tyre të zgjidhnin drejtueset e...

Akademia Politike e Partisë Socialiste, investim për gjeneratën tjetër

Akademia politike është një shkolle politike 1-vjecare, projekt i Fondacionit Qemal Stafa dhe Partisë Socialiste që synon të trajnojë 500 studente në harkun e 3 viteve me qëllim aftësimin dhe përgatitjen e brezit të ri të politikanëve dhe aktivistëve të Partisë Socialiste. Akademia politike këtë vit bëhet e mundur falë mbështetjes së Olaf Palme Center...

FGS, tryezë publike mbi projektligjin për përfaqësim të barabartë gjinor në zgjedhjet e ardhshme 2017

Forumi i Gruas Socialiste, nën drejtimin e kryetares Olta Xhaçka, zhvilloi sot një tryezë diskutimi me përfaqësuese të shoqërisë civile dhe përfaqësuese të politikës në qeverisjen vendore dhe lokale. Pjesë të kësaj tryeze ishin disa prej ministreve të qeverisë si Ministrja e Kultursë Znj. Mirela Kumbaro, Ministrja e Informacionit znj. Milena Harito, Ministrja e...
0FansLike
- Advertisement -

Te tjera